שנאה

שנאה - מסה קצרצרה

מאת עמיקם יסעור
השנאה מבטאת צד אפל ברגשות יושל האדם. ניתן למצוא אותה אצל בני אדם שונים.
יתכן כי הפרא האציל על פי תפיסת רוסו ואחרים היה טהור משנאה. גם צדיקים וקדושים מעונים אמורים להתעלות על השנאה ובוודאי אלה שרואים עצמם כוהניה של דת האהבה.
גילוי יפה של התעלות על השנאה ניתן לראות בסרטו של הבמאי הגרמני פאבסט משנת 1931 הנקרא ידידות ויש הנותנים לו את השם אחווה. הסרט מתאר כיצד חיילים גרמנים וחיילים צרפתים במלחמת העולם הראשונה מתעלים על השנאה. כך גם רומיאו ויוליה וטוני ומריה בסיפור הפרברים. מקבת ואשתו מונעים על ידי השנאה.
רגש השנאה והנקם גם מניע את קוריולאנוס אגדת העם הרומאית מימי הרפובליקה, אשר םפגע מבני עירו רומא. השנאה, אם כן, היא,  יסוד מאוד דרמטי. כך גם בסונטת קרויצר של טולסטוי. פעולת שנאה ונקמה כתוצאה מתחושת עוול ממיטה אסון על מיכאל קולהאס ועל אנשים רבים במסע העונשין שלו בנובלה בשם זה של קלייסט מסוף המאה השמונה עשרה.
יש שנאה סבילה מרעילה ויש שנאה המובילה אותך לידי נקמה. כך ב מדיאה וביצירות נוספות. בספריה שלא יין ראנד ניכר בוז הגובל בשנאה ביחסם של הנפילים הענקים והמוכשרים אל הבינוניים. הכובלים אותם.
קנאה ויש שנאה תהומית ויש שנאות קטנות. שנאה בין אוהדי קבוצות ספוקר יריבות עלולה להביא לאסון וכבר אירעו כמה כאלה באצטדיוני כדורגל. השנאה לעוול ולאי הצדק מניעה את נביאי האמת. שנאת הפרפקציוניסט לאלה שאינם עומדים בסטנדרטים שלו
שנאה מלאכותית.
שנאה זו מלובה על ידי גורמים אינטרסנטים כמה דוגמאות לשנאה זו:
1. עקרון הפרד ומשול הרומאי.
2. יצירת שנאה זמנים בין הגלדיאטורןם כדי שיוכלו להילחם זד מוות זה בזבה.
3. אדם המסכסך אנשים זה נגד זה.
4. ניסיון לפלג בעלי מקצועות שונים כדילמנוע אחדות ושיתוף פעולה ביניהם במאבק נגד המדיניות הכלכלית.
5. שנאה למשק ציבורי.
6. שנאה לשביתות לאגדודי עובדים ולוועדי עובדים.
יש גם שנאה שישב בה ברכה
1. שנאת משטר מנצל.
2. שנאת שלטון זר משעבד.
3. שנאת עריצים.
4. שנאה לשקר.
5. שנאה לאי צדק.
6. שנאת אכזריות ושנאת דהומניזציה.
7.שנאת דיכוי נשים.
8. שנאה לכיבוש.
9. שנאה לאפליה.
10. שנאה לגזענות.
11. שנאה לטרור.
12. שנאה לפנאטיות דתית ולפנאטיות לאומית.
13 שנאה לביורוקרטיה.
14. שנאה למלחמות.
שנאת חינם היא שנאה שאין בה טעם כך מוגדרת שהשנאה בין פלגים שונים במרד הגדול של שנת 70 לספירה. למשל בין לוחמי שמעון בר גיורא ויוחנן מגוש חלב.
לעומת זאת מגוחך להגדיר את מרד הקומונה הפריזאית של 1871. כשנה לאחר התבוסה של צרפת בראשות נפוליאון השלישי לפרוסים של ביסמרק בסדאן כשנאת חינם.
המיזנתרופ שונא את חברת בני האדם. 
מולייר כתב עליו מחזה. הנרי דיויד תורו נהנה בבדידותו ביער וולדן. הענק באגדה של אוסקר ויילד ואבנעזר סקרוג' בסיפורו של דיקנס, מזמור שahr לחג המולד הם מיזנתרופים שנהפכים במהלך היצירה לאוהבי בריות. שאה עצמית היא נושא שלפעמים יש לו בסיס במציאות ולפעמים הוא מומצא לטעמים פוליטיים ומשמש, את בעלי הדעות השמרניות. 
גישה שמרנית תנתח פסיכולוגית מה את שנאת המהפכן לסדר החברתי הקיים לכן לא מומלץ להיות תמים כלי מושג זה.
בנוסף לנאמר כאן מומלץ ספר עיוני. קובץ מאמרים בשם "שנאה", שהופיע ב 1997 בהוצאת כינרת זמורה. ערך אותו אבינועם בן זאב זיכרונו לברכה שגם משתתף בו. וגם אחיו אהרון,  וכן דניאל סטטמן. שלושתם מרצים בחוגים לפילוסופיה וכן משתתפים בין היתר, שולמית אלמוג מתחום המשפט דן אוריין מתחום התיאטרון ועוד שני מחברים מתחום הפסיכולוגיה ומדעי ההתנהגות.
הראלי ונ. ינאי. נושאי המאמרים: על טבעה של השנאה. על הערך השלילי של השנאה. שנאה במשפט. שנאה בקונטקסט לאומי. שנאת היהדות בתיאטרון הישראלי. על החיה שבאדם והאדם שבחיה. שנאה וטבע האדם.