ספר נולד

השקנו ספר חדש

ד"ר דניאל פלד

אתמול השקנו ספר חדש שיצא לאור.

נשמע שיגרתי לחלוטין, בנאלי משהו, לאור המגמה ההולכת וגדלה של המושכים בעט הסופר/משורר והכמות המתעצמת של ספרים מכל הסוגות הספרותיות, כראוי לעם הספר.

אבל אתמול הייתה השקה, לא עוד אחת שראינו וחווינו. ספר שנולד, פרי עבודה של ארבע שנים של משורר צעיר, רק בן 25, ביישן משהו, כך היכרתהו במפגש הראשון בו דובר על האפשרות להוציא לאור מיזם שבסופו ייוולד ספר שירים מפרי עטו.

קבוצה

מאור דוד שמו, היגיע לפגישה אצלנו במרכז הורדוס ביחד עם פעיל חברתי, עמי אלימלך, שהחליט לקחת תחת חסותו את מאור ואת המיזם על מנת להאיר אוצר מוסתר במגרה עד לחשיפתו ככתב עת ראוי לשכון במפה הסוגתית של משוררים בני ימינו.

לקחתי על עצמי לבצע את העריכה הראשונה. מודה, שמספר ימים לא נגעתי בכתב העת מתוך תחושה שיש כאן עוד שיגרת קריאה. אבל בסופו של דבר, התחלתי לקרוא. פעם ראשונה ברפרוף, ואז התגלה בפני עולם מופלא.

הכתיבה הייתה שונה, זה היה הרושם הראשוני, ולאט לאט החלה לחלחל בי התחושה שאני לא קורא סתם ספר שיש בו שיר ועוד שיר שכל אחד שעומד בפני עצמו. הבנתי שאני מוצא כאן סיפור חיים שלם שנכתב במקטעים השזורים בהרמוניה נפלאה, ורק עם סיום הקריאה מתגלית לקורא אותה סאגה המראה את היופי והאמת שבהצגת חיי הכותב.

ונכתב שם על אהבה, זוגיות, המרקם והשילוב החברתי של הכותב, על עבודה, אהבה, תקווה, ספורט הכדורגל, וגם על כלבים.

והכתיבה הייתה מרתקת ומושכת. בלי הצטעצעות, בלי יותר מדי מטאפורות, בלי התחנפויות, פשוט ונוגע ישירות בכל אחד מהנושאים האלה כך שכל אחד יכול למצוא שם את הפאן האישי שלו עצמו ביחד עם הנאת הקריאה.

והייתה השקה לספר השירים "דרך המאור", אתמול, ואז גם הבנתי מנין היכולת והכוח ליצור את מה שיצר. העטיפה המשפחתית המיוחדת הסבירה את מקור הכוח של מאור. והיגיעו גם חברים, ראש העיר – בועז יוסף, דודיק אזולאי – סגן ראש העיר לשעבר, דרור ללוש, גם הוא סגן ראש העיר לשעבר, יום טוב – מנהל המתנ"ס וכמובן נציגי מרכז התרבות הורדוס שלקחו על עצמם להביא את המיזם מן הכוח אל הפועל ובראשם מאיר דותן, פנינה קובי – מנחת הערב, נחום סיון שביצע את העריכה הסופית ואני עבדכם הנאמן.

כולם חגגו לצלילי הבוזוקי שהנעים את הערב בידיו המופלאות של מוני הראל, נגן וזמר שהעלה את מצב הרוח של כל האורחים.

מרכז הורדוס ראוי לציין נותן במה חשובה ויקרת ערך לכל אומן המבקש לפרוץ ולהביע את עצמו.

ראש העיר בברכתו ציין עובדה זו והבטיח לקדם מיזמים תרבותיים תוך הבנה ליכולת, לרצון ולפוטנציאל הטמון במרכז. מחזיקים אצבעות!

יישר כוח למרכז הורדוס ולכל העושים במלאכה החשובה לקידום התרבות ומורשת העיר טבריה.