צדק בשוויון ומלחמת הצדק

דור הולך ודור

ד"ר דניאל פלד

דור הולך ודור בא ואנחנו עוסקים עדיין באותו נושא שמתעקש להישאר איתנו כחלק מההוויה החברתית והלאומית באחד.

בין אם זה ההוא מהשמאל שטיפס על סולם האגו שלו, או אם זו ה היא מהימין שמנכסת את זכות השבת הכבוד המזרחי, לבין כל אותם לוחמי הצדק לשוויון המנהלים מלחמות הצודקות בעיניהם, אבל תמיד משיגות את התוצאה ההפוכה.

התוצאה היא פילוג והתכנסות בגבולות של "אנחנו מול האחרים".

דומה הדבר למאבק ביצור המים – הידרה – במיתולוגיה היוונית. להידרה היו מספר ראשים ובכל פעם שהרקולס, כחלק ממשימותיו, כרת אחד מהם, צמחו מיד שניים אחרים. כך הבין שמלחמתו היא חסרת תועלת ותוחלת.

הפתרון של הרקולס היה ביצירת שיתוף פעולה שהביא למאבק ממושך, מתיש ומחליש.

אנחנו כחברה שמנסה לשרוד בתנאים קיצוניים לא יכולים להרשות לעצמנו את הזכות וההנחה לטעות ולו פעם אחת.

הדרך להרוג את המפלצת שניזונה ומתחזקת ככל שיילחמו בה, ובשמה, היא בהחלט לא במלחמה חסרת תוחלת, אלא דווקא במציאת הדרך להוציא ממנה את הצורך בקיום.

אני יודע שזה נשמע תיאורטי מדי, פילוסופי מדי ואולי הזיה בהקיץ, אבל כאשר לא תהיה לה מטרה שלמענה היא חיה, היא תתנוון ותכחד.

ועכשיו, מנהיגי הדור, החרדים באמת לקיומנו ולא רק לקיומכם, שבו ותמצאו את הדרך לנוון ולהשמיד את השד הזה שלא מרפה מאתנו זה דורות, ודעו לכם שהשוויון לא יבוא מתוך כור ההיתוך המדכא, גם לא מתוך הפילוג המקצין המנוהל על ידי אלו שניזונים ממנו. השוויון יגיע מאלו שרוצים אותו באמת, ואולי זו התחלה של כיוון?

השד הוא פה!!! לא הלך לשום מקום, אבל ראוי, רצוי וחייב ללכת. הסכנה האמיתית לקיומנו נמצאת פה, בפנים, אצלנו ולא מסביב, לא משכנינו.