פעוט בלע סוללה

ערנותה של אם הצילה את תינוקה

הודות לערנות של האם נמנעה סכנת חיים לפעוט שבלע סוללה של מערכת סטריאו.  הסוללה חולצה בהצלחה ע"י ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים, במרכז הרפואי פדה-פוריה.  

"הבן שלי שיחק עם השלט של מערכת סטריאו והצליח לפתוח אותו ולבלוע את הסוללה העגולה שהיתה בפנים. כשראיתי שהסוללה חסרה, נבהלתי מאד וחיפשתי בגוגל כדי להבין מה הסיכונים. קראתי שסוללה יכולה להיות מאד מסוכנת, זמן קצר לאחר מכן הילד הקיא ואז לקחנו אותו והגענו במהירות  למיון." הודות לערנות הגבוהה של ע. בנה א. פעוט בן שנה ושלושה חודשים, הובהל ביום שני 24.5.21 למלר"ד המרכז הרפואי פדה-פוריה.

"בצילום רנטגן ראינו שהסוללה נתקעה בוושט העליון, כלומר מדובר במצב חירום שמחייב פעולת הוצאה  מידית. " מסביר ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים, במרכז הרפואי פדה פוריה.

בחדר ניתוח ד"ר און שלף את הסוללה מהוושט של הפעוט בשיטה אנדוסקופית ותחת הרדמה כללית.

ד"ר אבי און, מסכם, "תוך פחות משלוש שעות כבר נכנסנו לחדר ניתוח." למרות מהלך הזמן הקצר, שבו התערב הצוות הרפואי הסוללה הספיקה לגרום נזק ולהפריש חומר מעכל. כתוצאה מכך נוצרה כוויה עמוקה בושט. חשוב לזכור שבליעת סוללה ובמיוחד סוללה עגולה היא מאד מסוכנת. מעבר לנזק של לחץ פיזי על איברים. כמו כן יש סיכון להפעלת זרם חשמלי כשהסוללה נצמדת לוושט. מה שמסכן בסוללה היא הפרשת חומר קאוסטי שיכול לגרום לכיבים ואפילו לנקב. ואכן, בשל הנזק שגרמה הסוללה, אשפזנו את הפעוט להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים. החשש שלנו היה לנקב בוושט שזה סיבוך שמסכן חיים. שבוע לאחר המקרה,  אנחנו עדיין ממשיכים במעקב כדי לוודא שכתוצאה מהכוויה לא תיווצר הצרות וחסימה של הוושט".

לסיום, ד"ר און מבקש מההורים להקפיד ולגלות ערנות רבה למניעת בליעת חפצים ע"י הילדים ובעיקר חפצים מסוכנים. כגון: סוללות, חפצים חדים, מגנטים, וחפצים גדולים אשר עלולים לחסום את הוושט. במקרה של פעוט או ילד שבלע חפץ מסוכן, נדרשת התערבות מידית ויש להביאו לבית החולים בדחיפות.

ד"ר און
צילום: מיה צבן, דוברת המרכז הרפואי פדה-פוריה
האבא של הפעוט