בדיקת שמיעה לתינוקות

ציון גבוה לפדה פוריה

בביצוע בדירות שמיעה לתינוקות

דו"ח משרד הבריאות מעניק ציון גבוה לצוות קלינאי התקשורת של המרכז הרפואי פדה-פוריה בביצוע בדיקות סקר שמיעה לתינוקות. על פי הדו"ח שיעור הבדיקות שבוצעו במחלקת ילודים בשנת 2019 נושק ל100 אחוז.

דו"ח מסכם של משרד הבריאות בנושא בדיקות שמיעה לתינוקות אחרי לידה, מעניק ציון גבוה למרכז הרפואי פדה-פוריה. על פי הדו"ח שיעור הבדיקות שבוצעו במחלקת ילודים בשנת 2019 מגיע קרוב מאד ל100 אחוז – 99.7%. נציין כי שרות קלינאי התקשורת במרכז הרפואי פעיל כל ימות השבוע, הקלינאים מקפידים לבצע בדיקה לכל תינוק שנולד בתוך 48 שעות מלידתו.

 

רופא בודק

החל משנת  2010 כל תינוק צריך לעבור בדיקת סקר, סמוך ללידתו על מנת לבדוק אפשרות של לקות שמיעה מלקות קלה ועד חרשות. טנוס טנוס, קלינאי תקשורת במרכז הרפואי ציין, "זו שנה שנייה שאנחנו מגיעים לכיסוי כמעט מוחלט של בדיקות סקר שמיעה לילודים. הבדיקה מבוצעת באמצעות מכשור מיוחד ומחולקת לשתיים.  החלק השני של הבדיקה מבוצע רק במקרים של תינוקות שהבדיקה הראשונה שלהם לא היתה תקינה. או במקרה של תינוק עם גורמי סיכון כמו אשפוז ממושך בפגיה, רמת צהבת גבוהה, תסמונת גנטית  או רקע משפחתי של לקות שמיעה. בשנים האחרונות אנחנו משתפים פעולה עם ביה"ח בני ציון בחיפה ומפנים אליהם להמשך טיפול ובדיקת BERA אבחנתית. הודות לפעילות האינטנסיבית שלנו גילינו מקרים של בעיית שמיעה או חירשות והצלחנו לטפל בהם".

טנוס מציין כי לאחרונה נפתחה במרכז הרפואי מרפאת שמיעה שמטרתה לסייע ולהקל על ההורים. "אני מזמין הורים לתינוקות שתוצאת בדיקת השמיעה שלהם לא תקינה, לקבוע תור ולהגיע למרפאה, כי במקרים שהם ללא גורמי סיכון זה יכול לחסוך להם את התורים הממושכים לבדיקת BERA אבחנתית.  במרפאה שלנו התינוק עובר  בדיקה על ידי  קלינאי תקשורת ורופא אף אוזן גרון. על פי תוצאות הבדיקה אנחנו קובעים אם השמיעה תקינה או שנדרש המשך ברור ובצוע בדיקת BERA אבחנתית".

צילום: מיה צבן, דוברת המרכז הרפואי פדה-פוריה